Jednolity Plik Kontrolny: dostosuj swój system SAP Business One do nowych przepisów
2016-09-20

Jednolity Plik Kontrolny: dostosuj swój system SAP Business One do nowych przepisów

Do grudnia 2016 r mniejsze firmy muszą dostosować swoje systemy IT do generowania danych podatkowych i księgowych w formie JPK (Jednolitego Pliku Kontrolnego). Oferujemy wsparcie w zakresie przygotowania i wdrożenia zmian w systemie SAP Business One, które pozwolą spełnić nowe wymagania prawne.

Nowy obowiązek już od 1 lipca 2016 r. obejmuje dużych podatników (od 250 pracowników lub roczny obrót co najmniej 50 mln EUR). Małe i średnie firmy (sektor MŚP) - wymóg ten będzie obowiązywał już od 1 stycznia 2017 r. (plik JPK_VAT - ewidencja zakupu i sprzedaży VAT). W razie nieprzedstawienia dokumentacji według JPK, zostaną zastosowane przepisy Kodeksu Karnego Skarbowego jak w przypadku nieprzedstawienia dowodów w formie papierowej.

JPK to plik o uzgodnionej strukturze logicznej, w którym podatnik jest zobowiązany przekazywać księgi podatkowe i dowody księgowe na żądanie organu podatkowego. Struktura JPK jest oparta o aktualną wersję specyfikacji pliku SAF-T (Standard Audit File for Tax). SAF-T to schemat danych w formacie XML, zaproponowany przez OECD w 2005 r. (aktualizacja w 2010 r.).

Nowe przepisy oznaczają konieczność wykonania odpowiednich zmian w firmowych systemach finansowo-księgowych. Aby umożliwić firmom dostosowanie systemu na czas, oferujemy:

  • dla klientów korzystających z SAP Business One w wersji 9.1 i wyższej  - asystę przy wdrożeniu uzupełnienia dostarczanego przez SAP SE
  • dla firm użytkujących wersje niższe (np. 9.0 czy 8.82) - wdrożenie dedykowanego rozszerzenia, które umożliwi wygenerowanie pliku JPK zgodnego z nowymi przepisami podatkowymi.

Już teraz prosimy o kontakt wszystkie firmy korzystające z SAP Business One bez względu na wersję systemu, które są zainteresowane naszymi usługami w tym zakresie.


powrót do listy aktualności